Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Smerfy” w kosmosie

W dn. 26 lutego 2019 r. grupa dzieci z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych, w treści których omawiany był wszechświat. W temat zajęć dzieci wprowadziło opowiadanie pt. „Kosmos jest pusty!” zaczerpnięte ze zbioru opowiadań Christiana Drellera pt. „Czy słonie boją się myszy: historyjki dla ciekawskich dzieci” opublikowanego nakładem Wydawnictwa „Prószyński i S-ka” w 2014 r.

 

Podczas czytania dzieci po raz pierwszy zetknęły się z pojęciami „krążownik”, „torpeda fotonowa”, „zewnętrzna powłoka ochronna”, „statek kosmiczny”, „miliardy lat świetlnych” i in. Wszystkie tajemnice wszechświata i niezrozumiałe pojęcia z opowiadania wyjaśniła następnie bibliotekarka, Małgorzata Dziadek. Przedstawiła, że Słońce, jest największą i najjaśniej świecącą gwiazdą Układu Słonecznego. Zdarza się, że nazywane jest żółtym karłem, gdzie kolor żółty jest jedynie klasą jasności przed przeobrażeniem się gwiazdy w czerwonego olbrzyma. Dzieci dowiedziały się także, że komety inaczej zwane są kulami brudnego śniegu, bo składają się z lodu wodnego, zamarzniętych gazów i czarnej materii organicznej m.in. z węgla, wodoru, tlenu i azotu. We wszechświecie jest wiele obiektów (planet, gwiazd, komet), tak wiele, iż nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić.

 

Wszechświat jest tak ogromny, że astronomowie za miarę odległości w kosmosie przyjęli lata świetlne, gdzie jeden rok świetlny to odległość, którą pokonuje promień świetlny w okresie jednego roku kalendarzowego. Dzieciom opowiedziano również o pierwszym psie w kosmosie, o osobach, które wylądowały na księżycu i wiele innych interesujących historyjek. Pracownik czytelni internetowej, Pan Piotr Bejnarowicz, wyjaśnił dzieciom w jaki sposób można przyglądać się niebu i zaprosił na nocne obserwacje, które organizuje Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim. Zaproponował także młodym astronomom przeglądanie dziedzińca pałacowego przez teleskop. Dzieci zauważyły, iż odległe miejsca widzą „jak na wyciągnięcie ręki”. Zrozumiały, dlaczego odległe planety i gwiazdozbiory można poznać jedynie przez specjalistyczną lupę.

 

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy „Smerfy”.

Pozostałe wydarzenia

Powieść przedstawia perypetie życiowe Bruno Janoschka, który od najmłodszych lat, aż po wiek sędziwy, doznaje poczucia krzywdy od osób zaufanych: zdrady i osamotnienia oraz jego wewnętrznej przemiany i próby odkupienia win.

Czym jest Narodowe Czytanie? Jakie mamy wyobrażenie o tej inicjatywie? Niejeden z nas odpowie, że bije nudą. Wyciągają zakurzone dzieła i czytają je na głos. Język czerstwy, zwykle obchodzi nas tyle co zeszłoroczny śnieg. Może tak właśnie jest, bo frekwencja niewielka. Jak zwykle…

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek